preloader

Jaká je nejtrvanlivější metoda impregnace dřeva? – Shou Sugi Ban

Přírodní materiály ve stavebnictví a interiérovém designu se vrací do módy a jsou ochotně využívány. To je zvláště patrné na příkladu dřeva, které se stále častěji používá v různých typech desek, stolech, židlích nebo i ploty.

Jaká je nejtrvanlivější metoda impregnace dřeva? – Shou Sugi Ban

Avšak jak je obecně známo, o tento surovinu je třeba se starat, aby nedošlo k jeho poškození různými škůdci. Existuje několik metod impregnace přírodního materiálu, ale která z nich je nejtrvanlivější? Jednou z nejpopulárnějších metod je olejování, ale nesmíme zapomenout na japonské řešení zvané Shou Sugi Ban. Jak funguje? Proč si získává stále větší kruh příznivců? To se dozvíte v našem článku.

 

Co představuje Shou Sugi Ban – japonská metoda impregnace dřeva?

Zdálo se, že oheň je spíše největším ohrožením všech druhů desek. Avšak japonský řemeslníci ukázali, že je to úplně naopak! Ukázalo se, že je to přirozená metoda impregnace dřeva. Shou Sugi Ban, což lze přeložit jako zuhelnatělá deska cedru, spočívá v zcela kontrolovaném opalování desky. Je možné ji dále zpracovávat, tedy brousit do dosažení hladkého povrchu a pokrýt lakem, voskem nebo olejem. Lze také nechat zuhelnatou vrstvu, která bude tvořit další bariéru proti vnějším faktorům. Po takových úpravách má dřevo unikátní vzhled díky viditelným letokruhům a je adekvátně chráněno. Během procesu Shou Sugi Ban je spalována celulóza, tedy látka sloužící jako potrava pro mnoho hmyzu a hub. Díky opalování desek řemeslníci odstraňují její vrstvu, čímž se snižuje šance na možnou invazi hmyzu nebo hnilobu dané konstrukce. Co víc, díky této metodě impregnace se dřevo stává odolné i proti působení ohně!

 

Proč si Shou Sugi Ban získává tolik příznivců?

Nábytek a fasáda vytvořené s využitím desek opálených ohněm získávají na popularitě díky své trvanlivosti, ale také unikátnímu vzhledu. Přírodní dekorativní prvek jistě zaujme hosty svou nevšední barvou a viditelným tvarem letokruhů.

Poznejte naše produkty zblízka

Objednejte si vzorek a zažijte jedinečný charakter dřeva vypalovaného japonskou metodou Shou Sugi Ban.

    JMÉNO A PŘÍJMENÍ / NÁZEV FIRMY

    E-MAIL

    ČÍSLO TELEFONU

    ZPRÁVA