preloader

Technika Shou Sugi Ban

Poslední dny přinesly vlnu veder a ničivý oheň a bouřky. V článku o Shou Sugi Ban bychom vám chtěli ukázat, že ničivý živel ohně může přinášet také tak neobvyklé efekty, jak je tomu u opálených desek. Shou Sugi Ban, jinak Yakisugi, je technika zpracování dřeva pomocí ohně, která na něm zanechává zvětlený povrch. Zdá se […]

Technika Shou Sugi Ban

Poslední dny přinesly vlnu veder a ničivý oheň a bouřky. V článku o Shou Sugi Ban bychom vám chtěli ukázat, že ničivý živel ohně může přinášet také tak neobvyklé efekty, jak je tomu u opálených desek. Shou Sugi Ban, jinak Yakisugi, je technika zpracování dřeva pomocí ohně, která na něm zanechává zvětlený povrch. Zdá se to trochu extrémní? No, je to stará japonská terapie, která se vrátila do současnosti a stanovuje nové trendy v architektuře.

Může být použita pro mnoho druhů dřeva a v různých formách, nejčastěji jako fasádní desky, obklady, ploty a terasové desky. Shou Sugi Ban využívá metodu Yakisugi pro zvěhlení dřeva. Yakisugi je tradiční japonská technika konzervace dřeva. Yaki znamená použití ohně a sugi se vztahuje k tradičnímu japonskému cedru (měkkému dřevu pocházejícímu z Japonska).

Yakisugi se stala populární technikou v Japonsku jako způsob, jak ošetřit cedrové obklady, aby byly pevné a voděodolné; existují důkazy naznačující, že praxe sahá do 18. století. Technika byla nesmírně populární jako způsob vytvoření krásného, trvanlivého dřeva. Shou Sugi Ban vypadlo z milosti ve 20. století s nástupem plastů a rostoucími náklady na dřevo. Architekti a designéři 21. století tuto starobylou praxi vzali a oživili, což se znovu stalo populárním ve vnějších a vnitřních projektech obkladů díky estetickému, trvanlivému zvětlenému povrchu.

 

Technika Shou Sugi Ban

Správný výběr dřeva je klíčový. Nejlepším typem dřeva používaného pro Shou Sugi Ban je dřevo s otevřenými buňkami – podle japonské tradice. Děje se tak částečně proto, že při aplikaci musí existovat minimální hloubka zářezu, aby se zamezilo odstranění spáleného efektu vlivem povětrnostních podmínek. Tato hloubka je obtížnější dosáhnout na tvrdém dřevě. Nicméně japonský cedr – jako příklad – je lehčí, více pórovité dřevo, což výrazně usnadňuje proces zvěhlování.

Zvěhlování dřeva se provádí pomocí hořáků, které generují teplotu nad 1800 °C. Kromě toho pro správné zabezpečení bude potřeba štětec, olej a hadry, aby bylo možné dokončit úkol. V závislosti na druhu dřeva, profilu, povrchové úpravě a použitých olejích se může konečný produkt značně lišit. Zvěhlené dřevo lze dokončit olejem, aby se zlepšil jeho vzhled a trvanlivost.

 

Poznejte naše produkty zblízka

Objednejte si vzorek a zažijte jedinečný charakter dřeva vypalovaného japonskou metodou Shou Sugi Ban.

    JMÉNO A PŘÍJMENÍ / NÁZEV FIRMY

    E-MAIL

    ČÍSLO TELEFONU

    ZPRÁVA