preloader

Rodinný dům v Německu

Udržitelný rozvoj je jedním z nejnovějších trendů moderního stavebnictví, který do značné míry vyplývá z rostoucího povědomí investorů.

ARCHITEKT
Unisono Architekten
VÝROBEK
SILESIA-2
Rodinný dům v Německu

Tento koncept si klade za cíl minimalizovat negativní dopad budov na životní prostředí prostřednictvím optimální energetické účinnosti a efektivního využívání zdrojů. Skvělým příkladem je kompaktní rodinný dům, který byl postaven v malém městě nedaleko německých Alp.

Řada inovativních řešení pomáhá v kreativním a funkčním využití prostoru, ale především v optimalizovaném využití energie. Mimo jiné padlo rozhodnutí zvolit ekologickou konstrukci z masivního dřeva s foukanou celulózovou izolací. Fotovoltaická instalace umístěná na střeše domu navíc pohání tepelné čerpadlo, které napájí podlahové vytápění a zajišťuje ohřev vody. Přebytečná vyrobená energie se ukládá do baterií. Díky výrobě a využívání energie z nízkoemisních obnovitelných zdrojů je tento docela malý a nenápadný dům energeticky soběstačný.

I přes relativně malou plochu dům poskytuje komfortní podmínky pro celou pětičlennou rodinu. Velká, otevřená kuchyně navazuje na obývací pokoj, který je rozšířen o terasu, situovanou na jihozápadní stranu. Okna od podlahy ke stropu a žádné chodby dělají interiéry tak prostorné, jak jsou praktické. Světlé interiéry kontrastují s antracitovou střechou a černou fasádou domu. V druhé části zahrady se nachází druhá, menší budova, ve které je umístěn ateliér a garáž.

Fasáda obou objektů byla pokryta pálenými modřínovými deskami, dokončena ve variantě SILESIA-2. Technika spalování dřeva po vzoru tradiční japonské metody Shou Sugi Ban dodává fasádě, která svým způsobem slouží jako reprezentativní budova, jedinečné estetické hodnoty. Na druhou stranu tato technika také poskytuje vynikající ochranu dřevěné fasády před povětrnostními vlivy, biologickými faktory a ohněm.

Za zmínku stojí, že tento projekt získal druhou cenu v kategorii „Nová budova“ v soutěži KfW Construction Award 2021, která oceňuje projekty spojující atraktivní architekturu s energetickou účinností a komfortem bydlení.

Místo: Rohrdorf, Německo

Fotografie: Claus Morgenstern

 

Poznejte naše produkty zblízka

Objednejte si vzorek a zažijte jedinečný charakter dřeva vypalovaného japonskou metodou Shou Sugi Ban.

    JMÉNO A PŘÍJMENÍ / NÁZEV FIRMY

    E-MAIL

    ČÍSLO TELEFONU

    ZPRÁVA