V posledních desetiletích bylo nejpopulárnějším řešením pro fasády nanášení omítky na stěny. Avšak málokdo se rozhodl pro tmavé barvy kvůli tomu, že se rychleji ohřívají, což má zvláštní význam v létě.
S postupem let se však objevuje nová móda, která ctí neobvyklá řešení. Ukazuje se, že lze vytvořit zajímavá řešení, která i po letech budou, za prvé, dobře vypadat a za druhé, stále budou odolná a pevná. Jedním z nich je dřevo opálené metodou Shou Sugi Ban.
Čím dál častěji ve veřejném prostoru můžeme pozorovat budovy, které byly dokončeny tmavými barvami. Avšak před rozhodnutím o jejich skutečném výběru je vhodné vzít v úvahu několik důležitých faktorů. Je třeba si uvědomit, že zbrojovací vrstva i omítka pracují po celý rok za teplot od –30 do dokonce +80 stupňů. Navíc se objevují velké teplotní amplitudy mezi jedním a druhým dnem i během jednoho dne. Proto je nutné vybrat materiál mimořádně odolný, aby skutečně i přes působení atmosférických vlivů s ním nic nebylo.
To, co mluví ve prospěch desek opálených ohněm, je fakt, že jsou mnohem odolnější než většina materiálů na trhu. Vše díky tomu, že v procesu zpracování dřeva je odstraňována celulóza, která je hlavním zdrojem potravy mnoha bakterií nebo škůdců. Díky tomu jsou desky mnohem odolnější a odolávají různorodým atmosférickým podmínkám od mrazů a konče horkem.
Samozřejmě při navrhování domu je třeba vzít v úvahu také izolační vrstvu a její typ. Od ní bude hodně záviset. V případě styropianu je dobré vědět, že tak velké teplotní rozdíly ho mohou výrazně oslabit, což znamená, že nebude tak efektivní. Zdá se tedy, že lepším řešením bude minerální vlna. Avšak taková rozhodnutí je třeba projednat s architektem nebo jiným odborníkem, který má celý projekt domu nebo budovy společně s nápadem na fasádu ve formě desek opálených ohněm Shou Sugi Ban bude schopen ukázat nejlepší řešení chránící dům před přehřátím a nadměrným vychlazením.
Objednejte si vzorek a zažijte jedinečný charakter dřeva vypalovaného japonskou metodou Shou Sugi Ban.